"Świat dzieli się na dwie połowy, w jednej z nich jest nie do życia, w drugiej nie do wytrzymania."
Marek Hłasko.
niedziela, 28 lutego 2016
czwartek, 18 lutego 2016
Wielcy mistrzowie Stankiewicza i "Ptaszyna" Wróblewskiego
W piątek 12 lutego w ostrowskim Kinie Komeda Jerzy Wojciechowski zaprosił jazzfanów na kolejne, 106. już spotkanie z muzyką w ramach koncertów "Jazz w muzeum". Tym razem zatytułował je "Nie tylko Komeda". Na początek swoją najnowszą płytę z utworami Victora Younga pokazał pianista Kuba Stankiewicz. Potem, obchodzący w tym roku swoje 80. urodziny Jan "Ptaszyn" Wróblewski zaprezentował swój najnowszy projekt "Moi wielcy mistrzowie" poświęcony Krzysztofowi Komedzie oraz Andrzejom: Trzaskowskiemu i Kurylewiczowi. Oto mała porcja zdjęć, które wykonałem dla portalu wlkp24.info.
wtorek, 9 lutego 2016
"Marsjanin" Ridleya Scotta (recenzja)
Siadaj. Bardzo dobrze. Trzy plus, może cztery z dwoma. Taką notę za swoje najnowsze dzieło mógłby spokojnie usłyszeć Ridley Scott. „Marsjanin” to sprawnie zrobione kino, ale niestety hollywood’zki rozmach przyćmiewa to, czego w filmie szuka wielu: psychologii postaci. Mark Watney (Matt Damon) nie jest dla mnie Ziemianinem z krwi i kości. Paradoksalnie bliżej mu do marsjańskiej obojętności. Gdy zostaje sam jak palec na bezludnej planecie staje się butny, nie ma respektu do swojej pozycji i nawet pomimo faktu, że z własnej kupy potrafi wyhodować pyrkę i przeżyć, to nie jest postacią wiarygodną. Film podobnie.
poniedziałek, 8 lutego 2016
Andrzej Stasiuk "Życie to jednak strata jest"
Rozpocząłem czytać tę książkę jeszcze w starym roku, z różnych przyczyn nie udało mi się jej od razu dokończyć. Dobrnąłem do końca już w 2016 i mogę ją polecić niemal wszystkim. Wywiad-rzeka autorstwa Doroty Wodeckiej pokazuje Andrzeja Stasiuka takim, jakim poznałem go osobiście podczas spotkania z czytelnikami w Gorzycach Wielkich. Stasiuk mówi bez ogródek, nie owija w bawełnę, jak trzeba klnie jak szewc, ale zawsze robi to w odpowiednim momencie. Z drugiej strony jest też niezwykle wrażliwym facetem i właśnie taką twarz prozaika poznajemy też w książce. Bardzo podoba mi się podejście Stasiuka do instytucji Kościoła w Polsce. Ja nazywam to po prostu racjonalizmem. Dobrze, że wywiad przeprowadziła kobieta, bo Stasiuk się po prostu przed nią otworzył. Dobra lektura, mądry człowiek.
wtorek, 2 lutego 2016
OSX El Capitan - aktualizować czy nie?
Przed każdą aktualizacją systemu OSX zastanawiam się, czy to zrobić. Jasne: ktoś powie, że przecież to wymóg firmy z jabłuszkiem i że skoro oni chcą aktualizować system, to muszą mieć swoje powody. Nie mam wątpliwości, że głównym z nich są jednak pieniądze i poprzednie aktualizacje systemów zarówno na komputery, jak i urządzenia przenośne utwierdziły mnie w tym przekonaniu. Ale przecież prędzej czy później Apple zmusi nas użytkowników do aktualizacji systemu i wymiany sprzętu na nowy... Zanim to nastąpi krótka przeprawa przez update'a El Capitan, czyli wersji 10.11. Możecie mieć problemy z Adobe Photoshop i programami do muzyki jak Logic. Reszta softu chodzi raczej bez zarzutu.
"Zjawa" - majstersztyk Lubezkiego (recenzja)
"Zjawa" wciąga od pierwszych chwil i pomimo schematyczności scenariusza (osobista potrzeba rewanżu po śmierci ukochanej i syna) jest w tym filmie coś, co sprawia że dwuipółgodzinny obraz Innaritu ("Birdman", "21 gramów") ogląda się jednym tchem. To genialna moim zdaniem praca kamery. Emmanuel Lubezki zrobił z obrazem coś, co pozwala mi traktować go jako pewniaka oskarowego. Ponownie?
Subskrybuj:
Posty (Atom)